КПД vs МБА: Кој е подобар за вашата кариера & Плата?

КПД vs МБА: Кој е подобар за вашата кариера & Плата?

Updated:октомври 23, 2018
Брус Welker, КПД

CPA vs MBA

Колеџ студентите честопати се збунети кога се одлучува помеѓу случува за нивните дозвола КПД или заработуваат со МБА диплома. Клуч за наоѓање на точниот избор е преку евалуација на целите на вашата кариера и вашите индивидуални преференции. Наместо да се гледа до другите за совет, тоа е подобро да се земе време и да се размислува за вашите идни планови. Да ви помогне да донесе одлука, ајде да погледнеме на основите на секој, така што ќе можат да се релаксираат и само размислува за иднината на вашите можности. Сертифициран јавен сметководител (КПД) е финансиска акредитација доделена од страна на американскиот Институт за сертифициран јавен сметководител (AICPA). Овој сертификат е призната како знак на големо достигнување во индустријата за финансии. Ако сакате да ја стане КПД, мора да се положи испит, кој се спроведува од страна на AICPA. КПД испит темелно подготвува вас во основните концепти на сметководството и тестови вашето разбирање и способност да ги применат ова учење во областа на ревизијата и сметководството. А КПД се смета за експерт за прашања даночните закони или обезбедување на даночни совети на луѓето. Ќе имаат отворен избор на можности за работа во мала или голема фирма или дури и за себе.

Што е МБА?

А Магистер по бизнис администрација е обично две-години степен разбира понудени од страна на бизнис колеџите да ви подготвиме за областа на бизнис. МБА е генерализирана студија во сите улоги за управување и е најдобро одговара за вас, ако сакате да издлаби лажат во областа на управување со, особено маркетинг. Студентите се отворени за извршување на степен разбира преку скратено работно време за учење на далечина и процес во зависност од нивната област на специјализирани концентрација и значење во индустријата. МБА vs КПД разликите The different areas of specialization that you can achieve under the umbrella of an MBA program are accounting, финансии, маркетинг, човечки ресурси, и операции (во врска со анализа и стратегија за управување со). Студиската програма на МБА не е ограничена на финансии и вклучува теми како економијата, маркетинг, организациско однесување и квантитативна анализа.

КПД vs МБА: Пат во кариерата

Како КПД, вашите работни наслови може да вклучува: CFO, ревизор, даночен советник или форензичар сметководител. Од области на студии за МБА се повеќе широки, постојат повеќе кариера избори. Ако имате дозвола КПД, вашите опции ќе се фокусира во сметководство и финансии. Ако добиете и двете од нив, ќе имаат светот на располагање.
Ако имате МБА, ќе имаат поголем избор на можности за кариера, depending on your area of specialization. Ако имате МБА, може да работи како консултант за управување со, менаџер за маркетинг, инвестициски банкар, шефот на информации офицер, операции менаџер или финансиски советник.

КПД vs МБА: платите

Тоа е голема тајна дека има МБА или CPA може да се отвори повеќе врати кариера и да се зголеми заработка потенцијал. Години на искуство и каде ќе работат, ќе има некои влијание. Ако сте КПД ќе заработи околу 10% повеќе од вашите колеги не-КПД. Средната плата за КПД е $62,123 годишно. Запишани Агент Плата Од друга страна, локација игра голема улога во надомест за МБА - што значи дека училиштето ќе присуствуваат (врз основа на националните пласман) може да влијае колку ќе се направи. Сепак, за првата година по заработува вашиот МБА, може да се очекува да добие понуди за вработување на просекот на $50,427. Иако тоа може да изгледа underwhelming, имајте на ум дека ќе го видите вашиот приход потенцијал се зголеми значително, како да се здобијат со работно искуство. Во просек, ако имаш МБА, можете да очекувате повеќе бројното покренува и унапредување од своите врсници без оваа акредитивен.

КПД vs МБА: Трошоци за сертификација

Тоа е тешко да се стави цена таг за да стане КПД. Школарината во училиштето каде што ќе добие вашиот додипломски студии ќе бидат дел од равенката. Згора на тоа, ќе имаат трошоци поврзани со било кој првично курсеви може да се земе да се подготват за КПД испит. Можете да дознаам ова ќе чини околу $2,000. Во однос на самата испит, трошоците се променат многу од држава до држава. Некои држави имаат такса за регистрација кој е паднат од тоа колку многу секција(s) на испитот се планираат да седат за. Постојат дополнителни такси за преснимувања. (Ќе треба да се консултирате со вашиот држава одбор на сметководство.) Просечно, тоа ќе чини околу $1,500 за да седат во сите четири делови. конечно, таму е цената на самата дозвола, кои во просек за $150. Не заборавајте дека со цел да се задржи вашата лиценца, ќе се бара да присуствуваат на ЦПЕ курсеви на редовна основа, за што ќе направат дополнителни трошоци. некои држави, како Конектикат, бара 40 часа на ЦПЕ секоја година. Тоа би можело да чини колку што $4,000 во континуираното образование секоја година. Трошоци за заработка на МБА се многу променлива и зависи од повеќе фактори како: географската локација, приватниот наспроти јавна установа, број на часови потребни, итн. Слика на другите трошоци, како што се книги и / или пристап до онлајн материјали, трошоците на технологијата, учат курсеви и ако планирате да живеат на кампусот, трошоците за соба и табла. Просечна цена на школувањето е околу $58,000. Други фактори се приход и работно искуство, кои ќе се откажат, ако одлучите да стане студент со полно работно време. Тоа е причината зошто со скратено работно време, онлајн и, забрзана МБА програми станаа толку популарни.

КПД vs МБА: Потребно време

Како да станете КПД е потребно подолго време се многу повеќе вклучени. Вие треба да имаат завршено 150 додипломски кредит часови и некои држави услов дека мора да има одреден број на часови поминати на работа под директен надзор на КПД. Исто така, ќе имаат 18 месеци за да седат и да го положат сите четири делови од испитот КПД. Во вкупно тоа може да се земе за 8 1/2 години да стане КПД (e.g. пет години на додипломски работа, две години на работа и 18 месеци да помине во КПД испит.) барања ЕА време Не постои специфична временска рамка за завршување на МБА диплома програма. Колку време е потребно ќе зависи од тоа дали ќе се учат со полно или скратено работно време и ако посетуваат настава на кампусот или да ги преземе онлајн. Некои училишта, исто така, даде кредит за работно искуство што може да намалам од некои од часови потребни за степен на проектот. Од МБА програма е програма за степен на мајсторот, нема вид на сертификација испит дека ќе бидат потребни за да се помине по завршувањето. Вие едноставно преминете од вашата програма. Просечно, потребно е 2-3 години за да заврши на МБА програмата.

така, Кој е подобар за тебе?

Ако сте заинтересирани во управување со можности или општи бизнис консалтинг, тогаш МБА ќе биде подобар избор. Од друга страна, ако се строго "броеви Cruncher,"Треба да стане КПД, особено ако сакате да се работи за големата четворка сметководствена фирма. Ако сте КПД кој сака да се здобијат со подобро разбирање на деловните операции и да стане употребим во повеќе индустрии, добивање на МБА ќе биде корисно. Исто така, ако добиете МБА со концентрација во финансии и планираат да се специјализираат во корпоративните финансии или оданочување, тоа го прави совршена смисла да одат за да се стане КПД. КПД vs МБА Нема да има решение за МБА наспроти дилема КПД. Постои една исцрпна број истражувања кои ја опишуваат добрите и лошите страни на постоење на еден или на друг, или и двете. Мрежа и да разговараат со луѓе кои имаат МБА, КПД или и двете и да видиме што тие ги нудат совети. Ќе треба да одлучи што е најдобро за вас и да ги земе предвид вашите интереси, вештини, финансии и цели во кариерата.

Other Posts You Might Enjoy:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0 Comment