ЦИА vs КПД: Кои сертификација е подобро за вас?

ЦИА vs КПД: Кои сертификација е подобро за вас?

Updated:октомври 15, 2018
Брус Welker, КПД
Што е подобро ЦИА vs КПД Тоа е незгодно прашање да се одговори: Треба да стане Овластен внатрешен ревизор (ЦИА) или сертифициран јавен сметководител (КПД)? И двете се почитуваат професионални квалификации, кои се подобри вашите вештини и да напредуваат во својата кариера, но како да се избере? Да почнеме со рушење што секој акредитивен ќе бара во однос на време обврски, напор, и трошоците.

Што е КПД?

Сертифициран јавен сметководител се очекува да ги извршуваат своите работни места етички. Зошто? Бидејќи тие се одговорни за извршување на работни места поврзани со јавните сметководство и финансиско известување, како подготовка на финансиските извештаи, даночни подготовка, и евиденција за сите во согласност со кодот собата на стандарди. CPAs се единствените луѓе законски е дозволено да се регистрирате и да достават финансиски извештаи до УЈП. За да стане КПД мора да го положат испитот КПД озлогласениот дека е спроведено од страна на AICPA. Се состои од 4 Делови: Сметководство и ревизија, Бизнис животна средина и Концепти, Финансиско сметководство Известување, and Regulation.
За да стане КПД мора да го положат испитот КПД озлогласениот дека е спроведено од страна на AICPA

Што е ЦИА?

Овластени внатрешни ревизори фокусираат речиси исклучиво на вршење на внатрешна ревизија на финансиски извештаи на компанијата и внатрешни контролори. Cias може да врши ревизија на информациони системи, усогласеност и други клучни внатрешните протоколи. Ова е улога која се бара да го секогаш да има и се придржуваат кон високи етички стандарди. Исто како КПД, да стане ЦИА мора да помине на испит. Испитот ЦИА е спроведено од страна на Институтот за внатрешни ревизори (IIA) и се состои од 3 Делови: Бизнис знаење за внатрешна ревизија, Извршување на внатрешна ревизија, и Најважен за внатрешна ревизија. Можете да дознаете повеќе во врска со најдобрите првично курсеви ЦИА овде.

Разликите меѓу КПД vs EA

ЦИА vs КПД: Барања за сертификација

За да стане ЦИА, мора да ги исполнуваат следниве барања:
 • Заработил четири години пост-средно диплома од акредитиран универзитет. (Ова може да биде заменет со работно искуство; или пет години работно искуство во комбинација со две години на пост-средно образование, или седум години на проверат ревизија работа.)
 • Две години проверат ревизија работно искуство (господар 's степен може да биде замена за една година)
 • Поминете на 3-дел ЦИА испит
 • Плати сите применливи апликации и испит такси
 • Поднесе карактер повикување форма потпишана од страна на ЦИА, КГПС, CCSA, CFSA, CRMA, или вашето дело супервизор
 • Се согласуваат да се придржуваат кон Етичкиот кодекс на IIA,
 • Обезбеди доказ за идентификација
Потребни за да се стане ЦИА време варира во голема мера, врз основа на многу опции за задоволување / барања за образование, работно искуство. Ќе треба 4 години на факултет за да заработите вашиот додипломски студии. Тогаш ќе треба 2 години на одобрени работно искуство, која го носи вкупно 6 години. IIA овозможува 4 години за да го положат испитот (кој исто така има многу ниска стапка помине), па тоа може да ве однесе 10 години да се стане сертифициран. барања ЕА време За да стане КПД, мора да ги исполнуваат следниве барања:
 • Ги исполнува барањата за образование и искуство од U.S. состојба во која ви се случува да бидат лиценцирани. Кои се разликуваат од држава до држава, но во целина барања побара од вас да има најмалку четири години степен во сметководството, бизнис или поврзани со полето и две години на општите сметководствени работа
 • Помине испит со четири дел КПД
 • Плати сите применливи апликации и испит такси
Силно ве охрабруваме да ги испита внимателно барањата на вашата држава пред загледан вашето патување КПД. За разлика од Cias, кои се национално сертифицирани, CPAs да има лиценца за секоја држава во која тие се практикуваат. Вие ќе потроши околу 5 години добивање на вашата диплома и / или магистратура за да се исполни 150 кредитна час услов за да стане КПД. Ако вашата држава бара работно искуство, а потоа додадете друг 2 години. На AICPA страница 18 месеци да помине во КПД испит. Дека сите додава до 8 ½ години.

ЦИА vs КПД: Тестот

На испит ЦИА 100% пресмета-базирани и се состои од три одделни делови:
 • дел 1: Основи за внатрешна ревизија
 • дел 2: Внатрешна ревизија пракса
 • дел 3: Елементи знаење за внатрешна ревизија
Можете да ги преземат за испит ЦИА во било кое време во текот на годината во секој еден од 500+ Пирсон VUE центри низ светот. Испитот се нуди во 16 јазици, вклучувајќи ги и арапски, Кинески (традиционалните), Англиски, француската, германски, хебрејски, индонезиски, италијански, Јапонски, Кореја, полскиот, Португалски, Русија, Шпански, турските, и тајландски. Ако сте член на IIA, цената на испита е $990. Кои не се членови мора да ја плати полната цена на $1,150, кој е зошто тоа е во вредност од вашето време за да стане членка на IIA. КПД испит се состои од четири дела:
 • Ревизија и атестирање (AUD)
 • Финансиско сметководство и известување (FAR)
 • Регулативата (REG)
 • Бизнис животна средина и Концепти (БЕК)
Како на испит ЦИА, КПД испит е 100% компјутерски базирани. Сепак, што се дава само преку Prometric тестирање центри во текот на четири двомесечна прозорци во текот на годината. Испитот не се нуди во март, јуни, Септември и декември. Цената на КПД испит варира од државата / надлежност, но генерално се движи од $600 до $800 за сите четири дела.

ЦИА vs КПД: платите

Запишани Агент Плата Општо, CPAs заработуваат малку повеќе од Cias, но сето тоа зависи од описот на работното место на ЦИА. Други фактори кои може да се утврди на ЦИА или CPAs плата, како што се локација, Наслов, и искуство ќе се утврди вашата плата. Средната плата за КПД е $62,123 и $59,677 за ЦИА. Неодамна има зголемена побарувачка за построги одговорност и зголемена контрола., одлуки кариера раст оптимист за Cias и CPAs.

така, Кое е подобро?

Запишани Агент vs КПД Секако, сето тоа зависи од она што сакате да го направите. сертификација на ЦИА е полесно да се добие од КПД од испитот се фокусирани на 1 главен аспект на сметководство, при што во КПД испит е врз основа на 4. Ако уживате во детали работа и истражување, сертификација на ЦИА ќе работи добро за вас. Од друга страна, КПД исто така може да се направи ревизија на работа, но има повеќе можности за кариера во областа на даноците и известување, создавање на повеќе разноврсна акредитивен. Ако преферираш ревизија, данок, известување и регулација, потоа пат во КПД ќе биде најдобро за вас. Ако сакате да standout уште во финансискиот свет, можете да се обратите за двете! За да започнете вашето патување КПД, треба да започне со истражување на она преглед разбира дека треба да се користи за да учат за испит. Ова е прв голем чекор!
Споредете Топ ЦИА преглед курсеви
Најди ги најдобрите КПД ПРЕГЛЕД НА ПРЕДМЕТОТ

Other Posts You Might Enjoy:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 Comment
 • margaret
  Posted at 25 март, 2018 16:31 премиерот Reply

  Ke 'na Mofumahali Margaret Robinson, k'hamphani ea litefello e ikemetseng e fanang ka thuso ho batho ba tloaelehileng ba hlokang thuso ea lichelete. U hloka ka potlako mokitlane ho lefella sekoloto sa hao kapa ho eketsa khoebo ea hau? Haeba u lahliloe ke libanka le mekhatlo e meng ea lichelete? Haeba u hloka mokitlane o kopantsoeng kapa mokitlane? Mona ke monyetla oa ho tlisa mathata a lichelete. u na le mokitlane o mobe kapa u hloka chelete ea ho kenya chelete khoebong ho lefa phaello ea 2% ea phaello, litlhoko tsa lichelete bakeng sa batho ba lefa likoloto, ho alima chelete. Ke tlameha ho u tsebisa hore rea tšepahala haholo 'me re ikemiselitse ho fa mokotlane chelete ea mokitlane. Kahoo re ikopanye le rona kajeno ka e-mail ho ([email protected])